Co powinien mieć dobry CRM?

Wdrażanie funkcjonalnych systemów informatycznych w firmie, jest dziś fundamentem rozwoju. Automatyzacja poszczególnych procesów związanych ze sprzedażą i relacjami z kontrahentami pozwala na ulepszanie jakości usług. To właśnie dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się dziś systemy CRM. Ich nazwa jest skrótem od Customer Relationship Management (Zarządzanie Relacjami z Klientem).

Wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest jednak prosty, ponieważ wachlarz funkcjonalności oferowanych przez takie systemy jest naprawdę szeroki. Czym zatem kierować się podczas wyboru dobrego CRMu? Podpowiadamy!

Jakie wymagania musi spełniać CRM?

Głównym zadaniem systemu CRM jest automatyzacja kluczowych procesów budowy długotrwałej relacji z klientem. Dobre relacje z klientami są podstawą funkcjonowania każdej firmy, dlatego systemy CRM to dziś ogromne ułatwienie w budowaniu więzi z kontrahentem. Jeśli chodzi o wymagania, jakie powinien spełniać system, to są one zależne od zróżnicowanych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Warto dodać, że ogromna liczba różnych funkcji systemów CRM potrafi dość mocno dezorientować. Dlatego poniżej przedstawiamy listę najważniejszych funkcjonalności, które powinien mieć CRM wspierający działalność firm z różnych branż.

Gromadzenie danych o kontrahentach

Informacje o kontrahentach są kwintesencją dobrych relacji z klientem. System CRM musi być przede wszystkim rozbudowaną bazą danych, w której znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące partnerów biznesowych oraz klientów. Co więcej, taki system powinien być także rozbudowany o takie funkcje, jak:

  • zapisywanie historii kontaktów z danym klientem,
  • usprawnienie komunikacji, czyli narzędzie ułatwiające mailing,
  • grupowanie klientów,
  • nadawanie klientom statusów.

Zebranie w jednym miejscu wszystkich szczegółowych danych o klientach zapewnia szerokie możliwości działania. Utrzymanie dobrych relacji z kontrahentami to główna funkcjonalność każdego CRMu.

Planowanie i koordynowanie pracy – praca zadaniowa

Wbudowany kalendarz, to jedna z funkcji systemu CRM, która umożliwia dokładną organizację pracy. Przydzielanie pracownikom konkretnych zadań, tworzenie wydarzeń w kalendarzu, a także dodawanie uprawnień zapewnia odpowiednią koordynację planu działania. System CRM jest zatem po prostu swoistym centrum dowodzenia.

Zobacz nasz system GoNet CRM – uzyskaj DARMOWY dostęp do wersji Demo: https://www.gonetcrm.pl/demo

Zarządzanie sprzedażą

Usprawnienie oraz uproszczenie procesu sprzedaży to także istotny element systemu CRM. Standaryzacja ofertowania, a także zarządzanie każdym etapem sprzedaży, pozwalają na zwiększenie jakości i szybkości całego procesu sprzedażowego.

Możliwość generowania raportów

Raporty przydają się w każdej firmie niezależnie od branży. Informacje podane w przejrzystej i klarownej formie zapewniają stałą kontrolę nad sprzedażą. System CRM powinien zatem umożliwiać generowanie raportów, które będą odpowiadały na wszystkie najważniejsze kwestie, takie jak:

  • statystyka zdań,
  • skuteczność handlowców,
  • brak aktywności, czyli klienci, z którymi nie było kontaktu przez dany okres.

Dostęp do historii relacji z klientem

Skuteczne zarządzanie relacjami z klientem wymaga odpowiedniej ilości informacji. Funkcja historii korespondencji daje dostęp do takich informacji jak m.in. notatki ze spotkań, wiadomości e-mail i sms oraz ustalenia telefoniczne. Tak szerokie spektrum danych sprawia, że budowanie długotrwałych relacji z klientem jest sprawne i skuteczne.

Nadzór operacji pracowników

Kontrola najwyższą formą zaufania? W biznesie wszystko musi działać jak w szwajcarskim zegarku, dlatego dobry CRM udziela odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące efektów pracy poszczególnych pracowników. Jak przebiegło spotkanie z klientem? Jakie jest zaangażowanie zespołu handlowców? Ocena i poprawa pracy to główne korzyści nadzorowania działań pracowników.

Zarządzanie produktami/usługami

Dostęp do pełnej i jednolitej oferty produktowej zwiększa jakość obsługi klienta. Handlowcy korzystają wówczas z tej samej, jednolitej bazy danych i opierają swoje oferty na tych samych informacjach. Komunikacja z klientem jest dzięki temu spójna, co przekłada się na zadowolenie z wykonywanych usług.

Warto dodać, że system CRM powinien także umożliwiać ustalanie indywidualnych cen i rabatów, dodawanie plików oraz zdjęć. Edytowanie poszczególnych atrybutów w pojedynczych produktach, a także w całych kategoriach jest kolejnym istotnym elementem skutecznego zarządzania produktami i usługami za pośrednictwem CRMu.

Rozszerzone funkcjonalności CRMu jakie można dodatkowo zaimplementować

Oprogramowanie CRM powinno także zapewniać dostęp do wielu dodatkowych funkcjonalności. Świetnym tego przykładem może być moduł planów i prowizji, który umożliwia precyzyjne organizowanie pracy zespołu oraz daje stały nadzór nad realizacją określonych zadań.

Integracja z programem fakturująco-magazynowym ułatwi spójne zarządzanie fakturami. Ciekawą opcją jest także moduł obsługi zasobów firmy, który dostępny jest w Go Net CRM. Ułatwia on możliwość zarządzania zasobami firmy, takimi jak pracownicy, samochody, sale konferencyjne czy rzutniki (firmowe zasoby rzeczowe).

Czy będziesz korzystał z systemu na urządzeniach mobilnych?

Urządzenia mobilne stały się dziś nieodłącznym narzędziem pracy każdego handlowca. Dobre oprogramowanie CRM (jak Go Net) ma możliwość obsługi na smartfonach i tabletach. Dzięki responsywności handlowcy mają dostęp do systemu nie tylko w biurze, ale także i poza nim. W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie jest to niezwykle istotne, niezależnie od branży biznesu.

Podsumowanie

Podsumowując, dobry CRM pozwala na kompleksowe zarządzanie relacjami z kontrahentami oraz sprzedażą. Co więcej, systemy CRM odgrywają istotną rolę w tworzeniu ukierunkowanych kampanii marketingowych. Automatyzacja powtarzających się procesów sprawia, że sama jakość obsługi klienta wchodzi na całkowicie nowy poziom!

Jeżeli poszukujesz dobrego CRMu, który wpasuje się w zapotrzebowanie Twojej firmy, zachęcamy Cię do przetestowania naszego systemu Go Net CRM. Dostępna jest wersja demonstracyjna, która z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji o zakupie licencji. Go Net CRM jest systemem, który posiada wszystkie wyżej wymienione funkcjonalności i oferuje o wiele więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *