Darmowy CRM – czy oprogramowanie tego typu ma sens?

Darmowy CRM

Wprowadzenie systemu CRM, który będzie odpowiadał potrzebom firmy i dobrze wypełniał swoje zadania nie zawsze wiąże się z nakładem finansowym. Na rynku dostępne jest dość sporo darmowych oprogramowań CRM, które działają na licencji Open Source. Dzięki temu mogą one być dostosowywane do potrzeb przedsiębiorstwa, a opłata za nie nie jest wymagana.Faktem jest, iż każda firma, której działanie jest nakierowane na klienta powinna wdrożyć w swój model wybrany system CRM. Za pośrednictwem CRM obsługa klienta zyskuje na jakości, a świadczone przez nią usługi cechuje wysoki poziom.

Filozofia CRM

System CRM jest nastawiony na budowanie dobrych relacji z klientami, utrzymywanie kontaktu, a poprzez wypracowanie lojalności klienta wobec firmy ugruntowanie relacji z nim. Poprzez dobry kontakt z klientem korzysta on z usług firmy regularnie, co przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. System CRM to narzędzie, którego celem jest wprowadzanie filozofii CRM w model firmy.

Filozofia ta polega właśnie na doskonałej relacji na linii firma-klient. CRM pozwala na osiąganie strategicznych celów, do których należy trwała relacja z klientem, jego satysfakcja oraz lojalność. Realizowane są również cele operacyjne, które porządkują procesy działania wewnątrz firmy polegające na zarządzaniu i wykorzystaniu informacji w bazie danych magazynowanych przez system CRM, przez co usprawniona zostaje komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami w firmie, zwiększona skuteczność sprzedaży oraz efektywność działań marketingowych. Te wszystkie elementy wpływają na prestiż i renomę firmy, a przede wszystkim na zyski.

Zróżnicowanie CRMów

Darmowe systemy CRM często nie posiadają tak rozbudowanych funkcji, jak wersje płatne. Zdarza się jednak często tak, że opcje dostępne w darmowym systemie CRM będą w zupełności wystarczające i satysfakcjonujące pewne firmy.

Jednakże dla pełnego i skutecznego działania CRM warto dokonać integracji trzech podstawowych systemów CRM, na które składają się: CRM Operacyjny, CRM Analityczny oraz CRM Interaktywny. Symbioza tych trzech rodzajów CRMów pozawala na najbardziej skuteczne jego działanie. CRM Operacyjny realizuje zadania mające na celu utrzymanie jak najlepszych relacji z klientami. CRM Analityczny gromadzi niezbędne dane o klientach, ich zachowaniach, dokonuje ich szczegółowego oglądu, by jeszcze lepiej tworzyć odpowiednie oferty.

Natomiast CRM Interaktywny odpowiada za wielopoziomowy kontakt z klientem. Integracja tych trzech systemów prowadzi do pełnego sukcesu firmy. Zanim jednak system CRM zostanie wdrożony w firmie konieczna jest szczegółowa analiza potrzeb. Może okazać się, że to darmowy CRM będzie w pełni wystarczający.

CRM w Open Soruce – czy to ma sens?

Darmowe systemy CRM posiadają oczywiście wiele zalet. Jednakże nie są pozbawione wad. Koniecznie trzeba zdać sobie sprawę, iż system CRM jest otwartą platformą, która bez problemu może być dostosowana do wymagań firmy.

W przypadku darmowych oprogramowań opcja rozbudowy staje się mocno ograniczona. Ten brak możliwości rozbudowy systemu CRM sprawia, że na pewnym etapie rozwoju firmy, może stać się on niewystarczający, a wprowadzenie nowego systemu będzie wiązało się z wieloma problemami oraz będzie wymagało nowego przeszkolenia pracowników na nowo wprowadzonej platformie CRM. Najbardziej czarnym scenariuszem może być brak chęci wdrożenia nowego oprogramowania, a przez niemożliwość rozbudowy istniejącego, firma zatrzyma się w rozwoju.

Darmowe CRMy to także brak wsparcia programistów, którzy przy dostosowywanych systemach nieustannie nad nimi pracują zwiększając ich zasięg i efektywność. Można śmiało powiedzieć, iż na pewnym etapie darmowe systemy CRM dobrze spełniają swoje zadanie, jednakże patrząc w przyszłość i chcąc rozwijać swoja firmą konieczna jest inwestycja w elastyczny i dający się rozbudowywać system wraz ze wsparciem i zapleczem technicznym i osobowym.

GoNet CRM – wypróbuj

Pełne możliwości zaawansowanego systemu CRM można wypróbować dzięki wersji DEMO oferowanej przez firmę GoNet. Wystarczy jedynie wypełnić formularz: http://www.gonetcrm.pl/demo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *